Na labelu TOFANA jsem dosud vydal následující tituly:M.A. Svobodová, Jiří Raichl: Boemo e Bastardella - sen probdělé noci 

Zveme Vás do italského města Parma, kam v horkém srpnu 1766 přijíždí mlynářský synek z daleké Prahy, veden touhou prorazit se svým hudebním uměním. Místo triumfu se mu do však cesty přimotá dramatická romance. Uprostřed bláznivého spletence zákulisních intrik, milostné touhy, sžíravé žárlivosti, manipulace a záludných politických tahů zahoří nespoutaným citem k mladičké vycházející hvězdě operního nebe... Složí pro ni árie, jež proniknou až na dřeň jejího srdce...

Mlynářský synek není nikdo menší, než pozapomenutý génius světové hudby osmnáctého století Josef Mysliveček.

Kniha je mimo jiné unikátní i svým modem operandi. Více o tom prozrazuje krásnější polovina spisovatelského dua: „Jiří je tvůrcem oddílů, kde je vypravěčem Boemo. A já mám na svědomí části signoriny Lucrezie alias Bastardelly. Do svých textů jsme si navzájem zasahovali minimálně. Na začátku všeho stála všeho všudy stručná synopse s rozepsanou expozicí, čtyřmi hlavními figurami a základní peripetií příběhu. Vše ostatní jsme nechávali plynout, téměř jako běžný dialog. Reagovali jsme pouze na líčení toho druhého, na pocity a rozpoložení hrdinů v předchozím oddílu. Nikdy totiž neproběhlo žádné „domlouvání“ či ladění se jeden na druhého, ať už co se stylu psaní týče, nebo jen toho lidského, aby nám to společně, jak se říká ´hrálo. Určitě je na tom nejzajímavější ta směsice ženské a mužské esence, která se neustále prolíná a zároveň na sebe naráží stejně tak, jak je tomu i v životě.“

Ačkoli se příběh odehrává nějakých dvě stě šedesát let zpátky, působí nezvykle současně - nejen tématem, ale i svižnou lehkostí, s níž je psaný. Romantika, humor, napětí, dramatické zvraty, nevšední poetika – to jsou hlavní substance vypravěčského stylu autorské dvojice, která navzdory rozdílnosti rukopisu obou tvůrců dokázala zkomponovat konzistentní literární „harmonii“...

Ukázky najdete zde. Rovněž si můžete přečíst předmluvu hudebního skladatele Vadima Petrova ml. 

Kniha vychází s podporou Českého rozhlasu Hradec Králové a světoznámého výrobce hudebních nástrojů, společnosti PETROF. Zakoupit ji můžete v e-shopu KOSMAS.

Recenze Lindy Dobřické zde.     Rok 1927... Klára, mladá dědička rodinné továrny, řeší po otcově smrti budoucnost svou i svého podniku. Donucena okolnostmi najímá ředitele, schopného manažera jménem Tadeáš, z nějž se vyklube atraktivní a charismatický muž optimálního věku. Aniž si to Klára uvědomuje, spustí angažováním Tadeáše řetězec záhadných událostí, jež rozčísnou pomalu plynoucí vodu klidného života.

Roztomile ztřeštěná atmosféra se rychle mění v napínavé drama až thrillerového ladění. Klára s překvapením zjišťuje, jak málo zná svou minulost. A brzy pochopí, že se ve svých vzpomínkách musí co nejrychleji zorientovat, chce-li uniknout záludným šípům rozkacené sudby. Ještě ke všemu se jí do cesty přimotá další zajímavý chlapík, který (možná jen zdánlivě) nabízí pomoc. Ale jak to vlastně je? Komu může Klára věřit? A existuje vůbec někdo takový?

Příběh je napsán svižným, čtivým stylem, v němž nechybí štiplavě sarkastický humor, ale i něžná romantika či emocionální introspekce. Zápletka se klube ve strhujícím rytmu, který v závěru graduje do velkoryse načrtnutého rozuzlení. Zase jedna knížka, od níž se neodtrhnete, dokud neotočíte poslední stránku...

recenze Jany Langerové (kultura21.cz)         recenze M. A. Svobodové         recenze Denisy Kimlové

ukázky


 slunce v podhlavníku
ISBN 978-80-88318-21-7
vyšlo v dubnu 2021

recenze       ukázka 

Slunce v podhlavníku je jakýmsi průřezem autorovy básnické tvorby za více než třicet let. Zračí se v něm citový i názorový vývoj probíhající v kulisách turbulentní epochy od konce osmdesátých let dvacátého století až po současnost. Poetika je vystavěna na lyrickém projevu s použitím působivého verbálního minimalismu.

Sborník je rozdělen do tří částí. V první z nich zazní fascinace přírodou a jejími půvaby vyvolávajícími imaginaci hlubšího duchovního rázu. Druhá várka veršů je věnována lyrice milostné. A ta třetí pak cyklu Malá křížová cesta – název sám vypovídá o dané tématice.


ISBN 978-80-88318-09-5
vyšlo v říjnu 2020

recenze       recenze       ukázka 

Máte rádi palačinky? Asi ano. A co takhle pavlišovský řízek? Možná taky. Ne, nenechte se mýlit. Tahle kniha je všechno možné, jenom ne převlečená kuchařka. Najdete v ní rozmanitou pětici povídek, jejichž receptura obsahuje napětí, tajemno, romantiku, kousavý humor a leccos jiného.

V první z nich lehce podusíme samolibého prozaika, vmanipulovaného do záludné pasti. V další si smlsneme na bodrém penzistovi, jedoucím lokálkou z Opočna do Dobrušky, ovšem tahle banální projížďka se promění v pořádný mazec. Následně upečeme pletýnku (pardon, zápletku) volně inspirovanou kuriózními, leč vpravdě skutečnými událostmi ze srpna 1968. Pak už konečně dojde na ty slíbené palačinky, ale pozor! Jsou kořeněné zločinem. A ve finále budeme přizváni ke krkolomné horské túře do nitra melancholické samoty vápencových štítů. Naší společností bude dvojice alpinistů, provázaných dávnými vzpomínkami se zatraceně hořkou příchutí.

Všechny příběhy jsou uhněteny v díži historického koloritu totalitního režimu padesátých a šedesátých let dvacátého století. Na pozadí „velkých dějin“ se odvíjejí pohnuté osudy (zdánlivě) obyčejných lidí, hledajících cestu k prostému lidskému štěstí. Tedy k lásce, porozumění a pocitu, že alespoň něco má hodnotu a smysl.


 
tenčí než vlákno pavučiny
ISBN 978-80-907178-8-6
vyšlo v srpnu 2019
recenze       ukázka 
Přiměřeně neúspěšný spisovatel zaznamenává přesný průběh vraždy, která se právě v ten moment odehrává na opačném konci republiky. Maloměstský strejc si jde koupit pivo a místo toho utone v oceánu znepokojivé kvazi-reality. Bezcharakterní zlodějíček zakopne o cosi, co se jeví jako životní šance, ale najde v sobě tolik nezbytného cynismu, aby ji využil? Slabošský donchuán tak dlouho uniká před těžkostmi, až ho polapí zákeřná časová diskontinuita. Architekt z počátku osmnáctého století přijme lákavou zakázku, která se však pořádně zašmodrchá a donutí ho předvést mnohem víc, než jen stavitelské umění. Tato rozmanitá pětice příběhů, v nichž se obyčejným lidem dějí  věci neobyčejné až nepochopitelné, tvoří předehru k rozsáhlé titulní próze: subtilní psychologické sondě do životní křižovatky zdánlivě tuctové ženy na prahu středního věku. Náhle a nečekaně jí zkříží cestu poněkud excentrický muž, přinášející rozevlátý chaos místo bezpečného zaplutí do uklidňujícího přístavu partnerské nudy. Ba co hůř: na povrch vyplouvají zprvu nejasné signály, že s ním není všechno tak úplně v pořádku …
6 hlasů lásky
ISBN 978-80-88318-07-1
vyšlo v listopadu 2019
ukázka 

6 hlasů lásky = 6 současných básníků.

Proč jsme vybrali pro naši knihu zrovna tento název? Důvodem je tematické zaměření sborníku: ze své tvorby jsme sestavili kolekci, v níž rezonuje citová struna, naladěná do tóniny lásky mnoha podob, tváří, barev, vůní a chutí. Rozdílnost prožitků šesti naprosto různorodých osobností umocňuje přitažlivou pestrost celkové kompozice. Milostná lyrika, čtverácký epigram, minimalistický verš, květnatý hymnus, zasněné toulky po hvězdách i pajdání zastrčenou ulicí plnou odpadků … to všechno (a ještě mnohem víc) na vás číhá ve strofách i mezi nimi.

Báseň je předivo utkané z nejjemnějších částic lidského nitra. Rodí se z přetlaku emocí, vtěleného do slov. To, co dělá poezii poezií, je opravdovost jejího poselství.

Nechte se podmanit šesti opravdovými hlasy opravdové lásky …


 
zítra už bylo
ISBN 978-80-907178-3-1
vyšlo v listopadu 2018
recenze       recenze       ukázka 

Jak se podařilo světově proslulému houslistovi vjet do nepochopitelné časové chyby? Proč má líný obchodní manažer neodbytný dojem, že mu tajemný „kdosi“ krade život? Vyjde zoufalému zkrachovanci sázka na odepsaného outsidera? Poradí si obecní zastupitelé ze severočeské vesnice s bizarním usnesením Evropské unie?

Tohle všechno a mnoho dalšího se dočtete v povídkové knížce, poskládané jako mozaika příběhů utkaných z přediva ironického humoru, napětí a tajemna. Autor nechává své neobyčejně obyčejné hrdiny bloudit labyrintem neočekávaných situací často až za hranicí normálna (kde jsou často konfrontováni zatraceně neodbytnými existenciálními úvahami), aby je přivedl do „bezpečného přístavu“ překvapivého až šokujícího rozuzlení.

Příběhy jsou záměrně vyprávěny tak, aby se četly jedním dechem. Ať už na vyhřáté pláži při dovolené u moře nebo doma v teple, v pohodlí křesílka, po ruce s doutníkem a sklenkou dobrého nápoje.

Titul je k dispozici i jako audiokniha z produkce vydavatelství ČTIMI. 
poblíž nebe
vyšlo v květnu 2018

můj debutový román, bohužel již vyprodaný
Vytvořte si s Mozello web nebo e-shop.

Rychle, snadno a bez programování.

Nahlásit porušení pravidel Podrobnosti