Tento web slouží k prezentaci mé tvorby, tudíž zacílím osobní představení tímto směrem. Vezmu to od Adama. Takže: múzy škádlím od útlého mládí. Zkoušel jsem to nejprve s prózou, ovšem lezly z toho výhradně samé pitomosti. A pak mě najednou zničehonic začaly napadat verše. Zprvu to bylo stejně strašné jako prozaické pokusy, ovšem postupně se rodily i věci, za nimiž jsem si už dokázal stát. A dnes mám v šuplíku celkem objemné portfolio poezie, o níž jsem přesvědčen, že není vůbec špatná. Jenomže: najděte dnes někoho, kdo je ochoten číst básně... Přesto bych je rád někdy vydal knižně. Jsou věci, které člověk udělá (a ochotně) i bez vyhlídky na návratnost investice...

Pak přišlo pohádkové období, možná inspirované touhou svépomocně opatřit četbu pro mé děti. Každopádně jsem jednu z pohádek poslal do jisté literární soutěže a dokonce vyhrál druhou cenu. Povzbudilo mě to v pokračování grafomanie, leč na publikování svých textů jsem ještě zdaleka nepomýšlel.

Poté jsem založil a celých pět let řídil nezávislý občasník SETKÁVADLO, zaměřený na kulturní na duchovní témata. Byla to výborná škola stylistických dovedností.

Další epochou se trochu neočekávaně stalo divadlo. Po lehce punkových začátcích (ještě v Praze) jsem realizoval tři kousky s talentovanými nadšenci z Bystrého v Orlických horách. V prosinci 2019 jsem inscenací živého Betléma zahájil spolupráci s věhlasným dobrušským Divadelním spolkem F. A. Šubert. Na podzim 2021 jsme předvedli mou celovečerní hru Orlíčci v rybníku, jako dárek k výročí 700 let Dobrušky.

S přechodem do zralejšího (a snad i rozumnějšího) věku mě zlákala i próza, především ve formě povídek. Zpočátku jsem vůbec neuvažoval o jejich knižním vydání, spokojil jsem se autorským čtením na zasedáních literárního spolku Regent. Pak jsme však s podobně založeným kamarádem a kolegou ze spolku Mirkem Vostrým přece jen pojali úmysl seznámit se svými příběhy širokou veřejnost (tak širokou, jak jen to půjde). A abych si to mohl řídit po svém, založil jsem vlastní nakladatelství. V březnu roku 2018 tak spatřil světlo světa label TOFANA jako prostor pro realizaci životních snů - mých, Mirkových a kohokoli, kdo projeví zájem... 

No, mohl bych taky připsat pár vět, co jsem vlastně zač, že? Tak jo: otec tří dospělých dětí, původním povoláním ajťák, poté dlouhá léta působící v bankovnictví (s krátkou přestávkou vyplněnou provozováním vinotéky). Na stará kolena jsem zakotvil v sociálních službách, konkrétně v práci s mentálně postiženými. A tak trochu lituju těch let, kdy jsem dělal něco jiného... protože tohle není jen zaměstnání, tady člověk cítí, že dělá něco fakt užitečného. A ne jen hromadí zisky pro zahraniční akcionáře. Ve volném čase rád čtu, chodím po horách, piju dobrá vína, poslouchám pěknou muziku - vše pokud možno s manželkou, již jsem pojal coby kmet krátce po padesátce. Neboť na dobrá rozhodnutí není nikdy pozdě.

Ale zpět k literatuře. Zatím jsem v TOFANĚ vydal tiskem pět titulů: román POBLÍŽ NEBE (2018), povídkové sbírky ZÍTRA UŽ BYLO (2018), TENČÍ NEŽ VLÁKNO PAVUČINY (2019), MÁM SE DOBŘE, ALE ŠPATNĚ TO SNÁŠÍM (2020) a průřez svou básnickou tvorbou SLUNCE V PODHLAVNÍKU (2021). Rovněž jsem redigoval vydání sborníku poezie 6 HLASŮ LÁSKY (2019), na němž se kromě mě podílelo 5 dalších básníků. Více najdete na stránce MOJE TVORBA.
A kde najdete mou literární stopu?

  • v databázi knih jsem k vidění zde
  • v literárním servisu zde
  • ... a vpravo dole na stránce je modré kolečko s písmenem f ... to každý zná ... v tomto případě se jedná o přímou cestu do skupiny "Čteme a píšeme".

Vytvořte si s Mozello web nebo e-shop.

Rychle, snadno a bez programování.

Nahlásit porušení pravidel Podrobnosti